Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolej - jakie kolory
#1
Cześć,
Postanowiłem skleić BR86 , któy wymaga pomalowania. Model jest w całości cięty laserem - taki model na wyluzowanie sie wydawało.
Nic bardziej mylnego. Mam problem z doborem odpowiedniej farby najlepiej akrylowej aby nie śmierdziała gdy sie używa. Ale po wielu próbach z Pactrą jestem otwarty na wszystko. Szukam odpowiedniego gotowego koloru czerwonego - taki jak widać w wycinankach modeli kolejowych i na niektórych modelach. Nie chcę używać w sprayu bo mi sie to nie sprawdza ze względu na ograniczenia mieszkalne.
Proszę napiszcie jakie kolory czerwonego  i jakiej firmy używacie w swoich modelach kolejowych?

pozdrawiam
Andrzej
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#2
Co z Pactrą jest nie tak? Ja używam właśnie czerwonej Pactry (chyba insignia red, ale głwy nie dam, bo numer mi się wytarł ze słoiczka) i jestem zadowolony.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#3
Lasery zaimpregnowałeś przed malowaniem?
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#4
(15-11-2017, 06:56)Andrzej Px48 napisał(a): Lasery  zaimpregnowałeś przed malowaniem?

 Nie impregnowałem laserków . A czym należało by je impregnować ? Caponem?

Niektóre części po sklejeniu pomalowałem farbą w spray, ale farba nie kryje równomiernie przy malowaniu pędzlem i kolory Pectry jakiś mi nie pasują . Areografu nie mam ale jak będzie trzeba to mogę mieć dostęp ale to ostateczność.

Czy używać matowych, czy błyszczących czy "pośrednich"? Proszę poradź jakich farb używałeś w swoich modelach ?
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#5
(15-11-2017, 05:51)Piotr D. napisał(a): Co z Pactrą jest nie tak? Ja używam właśnie czerwonej Pactry (chyba insignia red, ale głwy nie dam, bo numer mi się wytarł ze słoiczka) i jestem zadowolony.

Piotr D. - Próbowałem również Insignia Red ale kolor był bardzo matowy , przytłumiony. MOże dlatego że to farba matowa, ale gdzieś wyczytałem, że dla lokomotywy powinna być matowa. Używałeś błyszczącej farby czy matowej?
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#6
Używałeś błyszczącej farby czy matowej?

Zapytam przewrotnie: co za różnica?;-) Jeśli będziesz malował farbą matową Pactry za pomocą pędzla, to efekt i tak będzie nieco inny niż gdybyś malował nią za pomocą aerografu (w przypadku pędzla będzie to raczej satyna niż mat). Z resztą model i tak na koniec się lakieruje (przynajmniej ja tak robię), od tego jakiego lakieru użyjesz zależy ostateczny efekt. Jeśli użyjesz lakieru półmatowego, farba będzie miała ładny "soczysty" odcień. 
Do parowozów polecam właśnie lakier półmatowy. Na starych zdjęciach bardzo często widać, że parowozy nie były wcale matowe (o ile się nie mylę, to farba matowa jest wynalazkiem drugiej połowy XX wieku, farby stosowane wcześniej były mniej lub bardziej błyszczące). 

Przede wszystkim zanim pomalujesz karton Pactrą albo jakąkolwiek inną farbą na bazie wody, musisz go zaimpregnować caponem, lakierem albo podkładem. 

Ten parowóz malowałem pędzlem, Pactrą czarną i czerwoną (obie matowe). Na koniec poszła warstwa lakieru matowego nakładanego aerografem. Przed malowaniem arkusze impregnowałem lakierem nitro do drewna.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz
#7
Kolego Wagabunda-kolejność jest taka:
zakupiony zestaw laserowy IMPREGNUJESZ przed sklejeniem warstwą separującą od farb akrylowych. Może to być capon, nitro, podkład samochodowy w spraju.Mogą być też farby OLEJNE typu Humbrol, Revell , do malowania pędzlem rozcieńczone dedykowanym do nich rożcieńczalnikiem/ np.Wamod/. Nie malujemy prosto z puchy pędzlem, gdyż farba jest za gęsta i narobisz smug. Impregnacja to podstawa.Następnie wybierasz dwa kolory jak podał Piotr powyżej. Lekko rozcieńczasz i zabawa pędzlem. Dobry ,płaski pędzel kosztuje w sklepach dla plastyków parę złotych, ale to niezbędna inwestycja. Nakładasz od prawej do lewej  w poziomie pierwszą warstwę i odstawiasz na 24 h do wyschnięcia. Druga warstwa idzie od góry do dołu. jak już wszystko ładnie pomalujesz to bierzesz się za lakierowanie. i tu masz dwie drogi. Albo OLEJNY półmat po całości modelu/lekko rozcieńczony/, albo dwie warstwy popularnego Sidoluxu z czerwoną nakrętką i dopiero na to akrylowy bezbarwny matt. Dlaczego tak? Ano dlatego,że jak położysz na pomalowany model bezbarwny lakier akrylowy, może on rozpuścic punktowo farbę pod sobą,a na pewno wytrąci sie talk w nim zawarty i model Ci posiwieje. Dosłownie.
Poniżej zdjęcie z moim modelem. Nałozyłem  bezbarwny matt  bezpośrednio:

[img=300x300][Obrazek: HF062_jpg_300x300_q85.jpg][/img]
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#8
Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Poszperałem w necie jeszcze wiecej o technikach malowania, dobierania farb i kolorów. Widzę że nie jest to takie szybkie i łatwe jak sie na początku wydawało. Jak mi wyjdzie to sie podziele jakąś galeryjka.
Pozdrawiam
Andrzej
W budowie : Abrams M1A2 Anagraf
Skończone: MM F16C; WAK Flammpanzer II Famingo; MM Su76M; MM Me109G-2; KŚ ORP Orzeł; M2 Bradley; WAK 10TP
Odpowiedz
#9
Możesz też spróbować zabawy z farbami tamiya i podkładami, tego typu (dostępne z różną "gradacją"): http://allegro.pl/mr-surfacer-500-podkla...32890.html
Wg mnie, farby tamiya są lepsze od pactry. Ale to subiektywne odczucie. Ile farb, tyle opinii Smile
Najlepiej poeksperymentować samemu.
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pytanie o kolory Wujek Staszek 5 3,025 23-01-2013, 10:15
Ostatni post: Shinigami
  MM P-51B Mustang 1-2/2003 kolory! Wujek Staszek 1 1,961 25-10-2011, 06:16
Ostatni post: roubaix
  Jakie nożyki? pomorzany.88 4 3,155 02-11-2008, 06:32
Ostatni post: Darek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości