Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[G] Sherman IC Firefly (Answer)
#1
Nareszcie, model ukończon. Opracowany jest super, jedyną jego wadą jest zbyt ciemny kolor druku, przez co ginie wiele detali i trzeba się było dopomagać dokumentacją. Również moje gąski były 
Technikalia:
Wręgi - lasery, lufa - drewno. Gąski - lasero-wycinanka (ze względu, że lasery dostałem skopane to wykorzystałem tylko ząbki, a same ogniwka robiłem z wycinanki. Starczyło idealnie i stąd 2 miesiący pracy przy gąskach)
Kolor podstawowy - Pactra A30, gąski - Pactra A21, przetarcia - rozjaśniona Pactra A30 oraz Pactra A108. Anteny - struny od elektryka, imitacje spawów - stary, gęsty Wikol. Łosz, zacieki - farba olejna dla plastyków, rozcieńsczona terpentyną. Piasek - suche pastele zaimpregnowane terpentyną. Trzonki wszelakie od narzędzi - wykałaczki, patyczki do lodów.
Model malowany pędzlem, obdrapania robione małym pędzelkiem, gąbką lub starym rozczochranym pędzlem do kleju. Odlewy robione przepisem z "Pani Domu", czyli Wikol + soda. Żarówki w reflektorach to kuleczki z pochłaniacza na wilgoć, a szyba z reflektora to okładka od zestawu do bindowania. 

Zapraszam do galerii: 

[Obrazek: DSC_2728_zpsilvwqsuz.jpg]
[Obrazek: DSC_2734_zpspuortyqr.jpg]
[Obrazek: DSC_2736_zpsnduxc33q.jpg]
[Obrazek: DSC_2737_zpsfarnubqi.jpg]
[Obrazek: DSC_2739_zpsvshhrnvq.jpg]
[Obrazek: DSC_2741_zpsufkapk0j.jpg]
[Obrazek: DSC_2743_zpshbglxgpw.jpg]
[Obrazek: DSC_2744_zpsxggw2wqg.jpg]
[Obrazek: DSC_2745_zpsrvovgd6l.jpg]
[Obrazek: DSC_2747_zpsfrkh9uet.jpg]
[Obrazek: DSC_2748_zpsnz9pejay.jpg]
[Obrazek: DSC_2749_zpsrriggsdk.jpg]
[Obrazek: DSC_2751_zpsqmhjndy2.jpg]
[Obrazek: DSC_2753_zpsaj6hkyew.jpg]
[Obrazek: DSC_2755_zpsiitvu8p8.jpg]
[Obrazek: DSC_2757_zpspy9sgz3u.jpg]
[Obrazek: DSC_2758_zpsbndrjebu.jpg]
[Obrazek: DSC_2760_zpsm2s5yu5u.jpg]
[Obrazek: DSC_2763_zpspedfn8fm.jpg]
[Obrazek: DSC_2768_zpslh7owb1k.jpg]
[Obrazek: DSC_2767_zpsmrej1hnc.jpg]
[Obrazek: DSC_2766_zps58vxb74a.jpg]
[Obrazek: DSC_2765_zpsbdtf2h4u.jpg]
[Obrazek: DSC_2773_zpsppzrmnmg.jpg]
[Obrazek: DSC_2775_zpsg1cb8gee.jpg]
[Obrazek: DSC_2779_zpstoruuyxu.jpg]
[Obrazek: DSC_2810_zpsmdvnfng7.jpg]
[Obrazek: DSC_2787_zpsrh5sn1xg.jpg]
[Obrazek: DSC_2783_zps0ti9gcr5.jpg]
[Obrazek: DSC_2781_zpsw44gyduh.jpg]
[Obrazek: DSC_2812_zpswq2xwbxf.jpg]
[Obrazek: DSC_2815_zpsr4p65ly1.jpg]
[Obrazek: DSC_2824_zpsfybnawva.jpg]
[Obrazek: DSC_2832_zpsgzoppy2h.jpg]
[Obrazek: DSC_2855_zpssofccryp.jpg]
[Obrazek: DSC_2848_zpsaxx7tjer.jpg]
[Obrazek: DSC_2840_zpsreg40tv3.jpg]
[Obrazek: DSC_2836_zpswamfplhd.jpg]

I to by było na tyle. 
PS. Al-audio pomógł mi w sprawię gąsek, dzięki czemu zaoszczędziłem sporo czasu i nie brałem się za robienie laserowych, tylko zrobiłem mix wycinanka-lasery: ząbki z laserów, a same ogniwka z wycinanki. Więc wielkie dzięki!
I pamiętaj: oszczędzaj światło i wodę.
Odpowiedz
#2
Rewelka; []
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#3
Świetne wykonanie i jeszcze lepsze malowanie PDT_Armataz_01_34 Nie wiem na ile to opracowanie jest poprawne merytorycznie, tu zostawię pole do popisu dla Piterpanzer'a PDT_Armataz_01_29 Ale pociągnę Cię za jęzor Wink Jak wykonujesz obtarcia "do żywego" ? Wydaje mi się, że pierwszą barwą powinna być minia ale to taki drobiazg że można z powodzeniem go pominąć zwłaszcza że przetarcia robią dobre wrażenie PDT_Armataz_01_34 Skrzynia jest rewelacyjnie "pojedzona" a jedyne na co zwrócił bym Ci uwagę to prawa gąsienica, przed pierwszym kołem nośnym wygnij ją w dół bo się nienaturalnie ku górze "obwiesiła" Wink
Odpowiedz
#4
Dzięki!
Ryski i obicia robię na kilka sposobów, a więc:
1. Najprościej jak się da, czyli skalpelem. Jeżeli nałożę kilka warstw farby, to delikatnie rysując skalpelem nie dobijam się do kartonu, a tylko zahaczam jedną z warstw. Robię to po złoszowaniu i pocieniowaniu modelu, wtedy widać najlepiej.
2. Rozjaśnionym kolorem bazowym i pędzelkiem - W tym przypadki do A30 Pactry dodałem na oko białego koloru i troszkę rozwodniłem. Wówczas najmniejszym pędzelkiem jaki mam robię kreseczki (również w ten sposób robię poprawki rys skalpelem, które zginęły pod brudzeniem)
3. Obicia rozjaśnionym kolorem - rzeźbię najmniejszym pędzelkiem, a na to nakładam kolor podkładu, tylko że na troszkę mniejszej powierzchni, żeby było widać rozjaśniony kolor bazowy.
4. Obicia gąbką - rozjaśniony bazowy kolor biorę na gąbkę (w zależności od rozmiaru obić) albo z większymi oczkami albo z mniejszymi i paćkam model - w ten sposób wychodzą rozjaśnione "centki", poprawiam pędzelkiem co należy poprawić i znowu kolorem podkładu maluję środek.
 
Jaroslav, masz rację prawa gąska przy kole napędowym lekko odstaje, bo z prawą gąską miałem niefajną przygodę na zasadzie alkohol + modelaratwo. Ale już wiem, że: PIŁEŚ - NIE KLEJ, NIE PIŁEŚ, NA CO CZEKASZ? I dlatego wygląda ona jak wygląda.
I pamiętaj: oszczędzaj światło i wodę.
Odpowiedz
#5
Nonsens bracie, hańba Ci! Jak można w ogóle bez złocistego płynu na warsztacie zasiąść? PDT_Armataz_01_12
Dzięki za instruktaż PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#6
Nie ma za co!
To nie był złoty płyn... to był płyn przez który zrelaksowałem się w 40% Smile
I pamiętaj: oszczędzaj światło i wodę.
Odpowiedz
#7
Model przepiękny PDT_Armataz_01_34
Jedyne co razi oczy (moje) to nienaturalne spawy. Wyglądają jak pociapane ciasto...
Ale jak na nie nie patrzeć to kopara opada.

Chociaż w ogóle nie widać czy to karton czy też plastik...

Pozdrawiam
Odpowiedz
#8
Dobrze radzisz sobie z weatheringiem i zmierzasz w dobrym kierunku, nie mniej musisz się jeszcze sporo pouczyć w kwestii wyczucia w ich nakładaniu, by efekty nie były tak przesadzone jak tutaj. To co najbardziej razi, to zbyt mocne, intensywne, jednolite i przewidywalne zacieki (mogłeś je bardziej rozetrzeć) oraz odpryski, które wyglądają bardziej jak odłażąca płatami, ze starości, farba. Gąsienice też są wykończone, no co tu dużo pisać.... po prostu słabo. Ten rdzawy jednolity nalot na pracujących gąskach nie wygląda zbyt przekonująco. Tak więc model ogólnie dobry, widać że masz spore umiejętności i zmierzasz w dobrym kierunku. Teraz to już tylko praktyka i nabieranie skilla Smile
Odpowiedz
#9
Głupio się czepiać do czegokolwiek ale spawy rzeczywiście "ostre" a w rzeczywtistości przetop się rozpływa więc daje raczej łagodne fale.
No i różnica kolorów gąsienic ale rozumiem, że przejeżdzał przez błotniste kałuże na betonowej drodze Wink

Fajnyyyyyy!!!!!
Odpowiedz
#10
Thumbs Up 
Model odlotowy !Big Grin
PDT_Armataz_01_37 PDT_Armataz_01_37 PDT_Armataz_01_37
Odpowiedz
#11
Bardzo ładny sherman. Brawo!
Odpowiedz
#12
Nie ma co modelik hiszpański !!!Mig i Ak mogli by go w Panzer Aces wydać.Ale odczucia mam ambiwalentne.Caly modelik pięknie wykonany, ale ten brudzing to ostro przesadzony jest,takie i tylko moje subiektywne spojrzenie.Miałeś jakieś fotki czy to fantazja?Najbardziej nie podobają mi się obicia do gołej blachy! Zacieki też jakby stał dwa lata w muzeum w na dworze.Shermany były malowane 5 razy w fabryce ,przed podróżą morską po przybyciu w Angli ,w warsztacie i na froncie.takie obicia na wieży  nie wiem nie przekonuje mnie.Ale napracowałeś się  iszacunek wielki!
pozdrawiam
Odpowiedz
#13
Pięknie wykonany model. Widać ogromny wkład pracy i za to ogromny szacunek.

Mnie osobiście jednak również nie przekonuje brudzenie, ale ja się na tym nie znam, więc nie przejmuj się. 
Całość robi naprawdę duże wrażenie.
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#14
Bardzo ładny model, choć też nie ma przekonania do brudzenia Smile
Odpowiedz
#15
Świetny model. Gratulacje.
Odpowiedz
#16
Dorzucę kilka słów od siebie. Ogólnie model świetnie sklejony, podoba mi się wykonanie poszczególnych detali. Jedyne co mi się nie podoba to gąsienice - odstają od całego modelu. Szkoda, że decydując się na taką waloryzację modelu, wykonałeś gąsienice z wycinanki. Przede wszystkim chodzi mi o zęby - te płaskie nie oddają charakteru tego układu jezdnego. Możesz jednak się kiedyś skusisz na zmianę gąsek ? Bo na poprawienie osłony transmisji na ostronosą jest już za późno. Czy planujesz też jakieś konkretne malowanie tego czołgu z 1 Pułku Ułanów Krechowieckich ? Bo w tej wersji ( zwykły kadłub, nie Hybrid) masz do wyboru albo wycinankowego Rycerza lub Bekasa. Pozostałe znane Firefly'e z tego Pułku to wersja Hybrid. Ale jednocześnie na wieży masz godło Pułku wpisane w kwadrat, czyli jest to 2 szwadron, Bekas był w 1-szym - więc w sumie jesteś skazany na Rycerza.
Odpowiedz
#17
Dzięki wszystkim za dobre słowo i za słowo krytyki. Miałem sobie zrobić miesiąc przerwy od klejenia, ale już czuję jak mi chodzą ręce i tupie noga za nowym modelem.

@Messer: Wycinanka to był "RYCERZ". Niestety nie mam jeszcze (z akcentem na JESZCZE) aerografu i wiem, że napis malowany ręcznie wyglądałby średnio, więc jest to bliżej nieokreślony czołg pułku, który wymieniłeś. Z gąskami to też jest smutna historia, ponieważ lasery były skopane (wykorzystałem tylko kilka elementów), a gąski żywiczne od Piterpanzera były za wąskie - pasują do wycinanki HALa i wyszło jak wyszło.

PS. Następny będzie T-34/76 - z 1941r. wersja najbardziej biedna, ze stalowymi kołami, obdrapana, ubrudzona i być może z jakimiś dodatkami od serca. Dla zainteresowanych relacja prowadzona będzie na stronie Kartonowy Fetyszysta na pewnym portalu społecznościowym.
Do usłyszenia. Czołgiem! PDT_Armataz_01_42
I pamiętaj: oszczędzaj światło i wodę.
Odpowiedz
#18
A może pokusiłbyś się o relację z T-34?
Z przyjemnością popatrzyłbym na Twój warsztat i pouczył się Smile
Odpowiedz
#19
Model ładnie sklejony (trochę można by popracować nad zgodnością z oryginałem), bardzo ładnie pomalowany i pobrudzony.

Koledzy uwagi już wygłosili, więc się nie będę powtarzał.

Ogólne wrażenie - świetne. Jest na co popatrzeć.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] CASE VAI Traktor US Army Answer 1:25 malakser 2 1,030 23-04-2023, 07:08
Ostatni post: ZbiG
  [G] Vought F6U-1 PIRATE - Answer 1:33 Gonzo 0 1,354 07-05-2022, 01:02
Ostatni post: Gonzo
  PzKpfw. I Ausf. A - Kartonowe Hobby , Answer Partyzant 2 1,806 08-02-2022, 12:13
Ostatni post: Hastur
  [G] Opel Vivaro - Kartonowy Express Answer karol1985 4 2,111 01-11-2021, 12:47
Ostatni post: Japończyk
  TS-11 Iskra bis DF 3H-1706 wyd. Answer Partyzant 4 2,682 13-09-2021, 09:29
Ostatni post: Partyzant
  Lxd2, Angraf/Answer 3/2006, 1:25 kilek15 2 2,367 15-06-2021, 12:07
Ostatni post: Andrzej Px48
  /G/ Lokomotywa KOF II-Answer Andrzej Px48 5 2,593 11-05-2021, 09:22
Ostatni post: Winek
  Kubelwagen - Answer btomko 6 3,004 04-05-2021, 08:41
Ostatni post: btomko
  RENAULT FT-17 wyd. ANSWER Partyzant 7 6,159 04-05-2021, 01:25
Ostatni post: Lesio73
  [G] T980 Diamond Answer 1:25 Marcin PP 1 2,050 27-12-2020, 07:56
Ostatni post: ZbiG

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości